Czy można uzyskać zwolnienie na opiekę na dorosłe dziecko?
Temat opieki nad innym członkiem rodziny niż dziecko to wciąż temat niezrozumiały i niejasny dla wielu Polaków. W tym krótkim artykule przedstawimy najważniejsze punkty, które warto zapamiętać.
PRAWO DO?
Każda osoba pracująca, której składki są przeznaczane na ubezpieczenie chorobowe pozwalają tej osobie na skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to umowy o pracę, umowy zlecenie oraz samozatrudnionych. Ważne jest, aby ubezpieczenie chorobowe było regularnie opłacane w ramach składki ZUS.
Oprócz zwolnienia lekarskiego z powodu własnej choroby, osoba ubezpieczona może również skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad chorym członkiem rodziny. Nie ma tu znaczenia, czy jest to dziecko, rodzic, teść. Ważne, aby spełniać warunek o współdzieleniu gospodarstwa domowego. Jest możliwość również otrzymania zwolnienia w przypadku, gdy pracownik współdzieli gospodarstwo domowe tylko w czasie trwania choroby, np. opieka nad ojcem w jego domu. Aby jednak skorzystać z takiej możliwości, osoba, nad którą opieka będzie sprawowana musi wykazać, że nie ma innej osoby, która taką opiekę mogłaby sprawować. W takich okolicznościach przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni od wystawienia zwolnienia lekarskiego.
Wysokość zasiłku opiekuńczego
Zasiłek opiekuńczy jest w wysokości 80% podstawy wymiaru przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych. Do tej kwoty doliczać powinno się wszystkie udokumentowane premie i dodatki pieniężne.
Gdzie i jakie dokumenty złożyć, aby otrzymać zasiłek?
Niezbędny dokument w procesie przyznawania prawa do zasiłku oraz jego wypłaty, jest formularz, który musi zostać wypełniony odpowiednio. Dokument można wydrukować, wypełnić samodzielnie i złożyć w najbliższej siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub skorzystać z dokumentu elektronicznego. Aby go wysłać należy skorzystać z profilu zaufanego ePUAP lub z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu.
Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a ostateczną decyzję o przyznaniu zwolnienia podejmuje lekarz na podstawie swojej oceny stanu zdrowia dorosłego dziecka i potrzeb opieki. Tak samo jest w przypadku zasiłku opiekuńczego, dlatego wniosek należy wypełnić rzetelnie i kompletnie o wszystkie wymagane informacje.