Dłonie pełne magii

Przygoda Stefanii

To był późnojesienny niedzielny poranek, pełen złocistych promieni słońca, wpadających ukośnie do sypialni. Stefania kontemplowała urok pogody przez chwilę po przebudzeniu, z uśmiechem na twarzy rozmyślając o tym, jaka piękna jest złota polska jesień. Kiedy wyszła z łóżka, poczuła, że listopadowe słońce nie ma w sobie już takiej mocy, zatem nie obejdzie się bez solidnego swetra pod płaszczykiem. Umyła się, ubrała, uróżowała policzki. Sięgnęła po wełniany płaszcz w kolorze rudych liści. Po namyśle dołożyła także śliczny wykończony futerkiem toczek i rękawiczki oraz wyjęła z szafki ulubione kozaczki na niewielkim obcasiku. Tak wyszykowana ruszyła przez park i dalej, wzgórzem w sobie tylko znanych sprawach. Chłód nie dokuczał jej bardzo, więc w myślach pochwaliła własną przezorność, dzięki której dwie warstwy wełny oddzielały ją od porannego przymrozku, gdy wtem… obcasik objechał na zamarzniętej kałuży! Stefania zamachała rękami, ale już wiedziała, że to na nic. Zwichnięcia związane z warunkami pogodowymi to jeden z najczęstszych urazów mechanicznych, którym ulegają seniorzy.

Rehabilitacja

Ortopeda po nastawieniu kostki zalecił unieruchomienie stawu, aby zachować odpowiednie warunki do zagojenia się uszkodzonej torebki stawowej. Oprócz tego, aby przyspieszyć wchłonięcie się krwiaka i przyspieszyć powrót prawidłowej ruchomości stawu Stefania powinna poszukać pomocy masażysty. Rehabilitacyjny masaż poprawi stan ukrwienia i odżywienia w obrębie stawu i otaczających tkanek a także zmniejszy ból i wspomoże likwidację obrzęku wokół kostki. W pierwszym okresie, kiedy staw będzie pozostawał unieruchomiony, rehabilitant będzie wykonywał  masaż konsensualny, drenaż limfatyczny i masaż klasyczny tych części podudzia, których nie dotyczy unieruchomienie. Następnie, w kolejnej fazie powrotu do zdrowia masażysta zastosuje rozcieranie i ugniatanie podłużne poprawiające trofikę oraz oklepywanie i techniki relaksujące mięśnie. Rehabilitacja zwichniętej kostki w przypadku seniora trwa około miesiąca – zastosowanie masażu znacznie przyspiesza ten proces, a przede wszystkim redukuje towarzyszące mu objawy bólowe.

Spiesz się powoli

„Kiedy trafiła do mnie pani Stefka, była przekonana, że to już tak zostanie, że w jej wieku jak się człowiek przewraca, to się nie podnosi”, mówi Jacek, masażysta pani Stefanii. „Widać było, jak bardzo obniżył się nastrój wskutek odczuwanego bólu oraz obniżenia sprawności. Pani Stefania jest z natury niezwykle samodzielną osobą i konieczność przyjmowania pomocy stanowi dla niej źródło dyskomfortu.” Właśnie dlatego Jacek najwięcej czasu poświęcił na przekonanie seniorki o swojej przychylności, wsparciu, którego może ona oczekiwać oraz na zapewnienie jej maksymalnego poczucia komfortu podczas zabiegu. Pacjentka wracała do zdrowia niecałe trzy tygodnie – to niezwykle szybkie tempo było zasługą profesjonalnego podejścia i pozytywnej atmosfery, którą udało się dzięki temu zbudować pomiędzy panią Stefanią a masażystą-rehabilitantem. „Jacek jest znakomitym specjalistą, on ma w rękach dobro!” chwali fizjoterapeutę pani Stefania. „To troskliwy i miły chłopiec – szkoda, że nie jest moim wnuczkiem”, dodaje.

Masaż działa cuda

W podobnym czasie kostkę zwichnęła Kasia, ekspedientka w osiedlowym sklepiku. Niestety, do lekarza zgłosiła się z opóźnieniem, do tego zrezygnowała z poddania się zabiegom rehabilitacyjnym, polegając w pełni na farmakologicznym leczeniu urazu. Maści i doustne leki przeciwbólowe z czasem usunęły obrzęk oraz bolesność stawu, jednak od czasu do czasu przydarzają się problemy związane z unerwieniem okolic dawnego urazu, powodujące przeszywający ból. Wiele wskazuje na to, że zastosowanie masażu rehabilitacyjnego w odpowiednim momencie pomogłoby Kasi odzyskać sprawność w stu procentach. Dzisiaj, po rozmowie z panią Stefanią, Kasia idzie na pierwszą wizytę w gabinecie fizjoterapeutycznym Jacka. Powodzenia Kasiu!